Rozwój technologiczny nam się uśmiecha

    Powrót

    Zabka podejmuje szybsze i lepsze decyzje dzieki inteligentnemu wykorzystaniu danych, wyciaganiu trafnych wnioskow z ich analizy oraz stosowaniu nowoczesnych rozwiazan technologicznych.

    Opracowując kolejne technologie dla Grupy dbamy o to, aby były skalowalne, a poziom akceptowalnego ryzyka wyznaczamy w oparciu o racjonalne przesłanki, tak by podejmowane przez nas decyzje przekładały się na dynamiczny wzrost. Dzięki elastyczności i odwadze w działaniu aktywnie kształtujemy segment modern convenience, a także z powodzeniem rozwijamy zbudowany przez nas ekosystem. 

    Zespoły Żabki współpracują z wiodącymi globalnymi dostawcami technologii, poszerzając istniejącą infrastrukturę technologiczną o coraz nowocześniejsze rozwiązania. Do grona naszych partnerów należą takie firmy jak Microsoft, Snowflake, Salesforce czy SAP, a ponadto współpraca z Synerise i AiFi, Inc., pomaga nam rozwijać format bezobsługowych sklepów Żabka Nano. Korzystając z własnych zasobów, opracowujemy także unikalne rozwiązania i usługi cyfrowe, stanowiące potencjalne źródło korzyści finansowych w przyszłości. 

    Nasza infrastruktura wykorzystuje platformę chmurową Microsoft Azure, co pozwala nam nie tylko przeprowadzać transakcje w czasie rzeczywistym, ale także szybko odzyskiwać dane oraz zapewnić ciągłość procesów biznesowych w razie awarii. 

    Na co dzień przeprowadzamy w czasie rzeczywistym różne analizy w obrębie tworzonego ekosystemu, w tym dotyczące takich obszarów jak trendy rynkowe, decyzje konsumentów, działalność i wyniki sklepów, procesy zakupowe i logistyczne, marketing czy komunikacja z franczyzobiorcami i dostawcami. 

    Dzięki nim skróciliśmy np. okres dojrzewania nowych sklepów, pozwalając im szybciej i płynniej rozpocząć działalność. 

    Możliwości, jakie tworzymy w dziedzinie analizy i wykorzystania danych, spotkały się z uznaniem branży. W 2021 r. otrzymaliśmy z tego tytułu przyznawaną przez firmę Snowflake nagrodę Data Sharing Award dla podmiotów z regionu EMEA.


     

    Procesy decyzyjne oparte na analizie danych 

    W latach 2017–2018 wdrożyliśmy proces podejmowania decyzji oparty na analizie danych z pomocą sztucznej inteligencji. Miało to miejsce w trzech istotnych obszarach: wyborze lokalizacji nowych sklepów oraz zarządzania cenami (w tym do tworzenia spersonalizowanych promocji) i asortymentem (zarówno przez franczyzobiorców, jak i Żabkę). 

    Zastosowanie sztucznej inteligencji zaowocowało wzrostem wartości sprzedaży porównywalnej (LfL) oraz marż, co z kolei przyczyniło się do znacznego zwiększenia wyniku EBITDA. 

    Dzięki wykorzystaniu algorytmów potrafimy określić optymalną lokalizację sklepów, by zapewnić im jak największy ruch klientów. Sztuczna inteligencja pomaga nam ponadto oszacować rentowność potencjalnych lokalizacji oraz dobrać ofertę pod kątem faktycznych potrzeb okolicznych klientów, a także podpowiada nam, jak szybko i sprawnie realizować dostawy, aby wywrzeć jak najmniejszy wpływ na środowisko. Wyniki analiz służą nam również do dostosowania układu sklepów i aranżowania asortymentu w sposób możliwie najlepiej dopasowany do aktualnych preferencji konsumentów. 

    Kluczowe wskaźniki technologiczne żabki w 2022 r.

    Lepsze decyzje

    Aktywnie dzielimy się informacjami i spostrzeżeniami z franczyzobiorcami, dostawcami i partnerami technologicznymi, pozwalając zoptymalizować podejmowane decyzje. Franczyzobiorcom, na przykład, udostępniamy w czasie rzeczywistym dane o dostawach, działalności sklepów i ich wyposażeniu. Służy do tego specjalistyczna platforma do zarządzania relacjami z franczyzobiorcami (ang. Franchise Relationship Management – FRM).

    Stworzyliśmy również jedyną w swoim rodzaju platformę do wymiany danych „Advanced Customer Insight Tool” (ACIT). Zapewnia ona dostawcom całodobowy dostęp do istotnych danych o produktach oraz aktualnych analiz sytuacji na rynku, opartych na zbiorach danych obejmujących ponad 9,5 mld rekordów związanych z transakcjami sprzedaży. Zbiory te rosną o ponad 3 mln rekordów dziennie. Wykorzystanie tych cennych informacji pozwala na lepsze zarządzanie zapasami, aktualizację danych dotyczących sprzedaży i promocji oraz analizę trendów rynkowych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na optymalizację kosztów. 

    Narzędzie to chętnie stosują nasi kontrahenci. Według stanu na grudzień 2022 r. dostęp do platformy ACIT miało 50 największych firm z branży FMCG w Polsce, a dostawcy korzystający z tego narzędzia odpowiadają aż za 70% całkowitego obrotu Żabki. Często omawiamy wnioski płynące z analiz danych wspólnie z dostawcami podczas specjalnych warsztatów, których do tej pory odbyło się 316. 


    Podziel się:
    PDF

    Raport Odpowiedzialności 2023

    Grupa Żabka zajęła 2.miejsce
    w rankingu TOP 100 Global Most Loved Workplaces
    .
    This site is registered on wpml.org as a development site.