Nasz etyczny biznes
Współpraca jest ważnym elementem wszystkich aspektów zrównoważonego rozwoju, jednak w budowaniu zrównoważonego łańcucha wartości zajmuje szczególne miejsce. Chcemy rozwijać się w oparciu o etyczne zasady współpracy, z partnerami biznesowymi dzielącymi nasze wartości i przekonania. Naszym priorytetem jest zgodność z wymaganiami regulacyjnymi, zarówno dotyczącymi naszych wewnętrznych działań, jak i współpracy z dostawcami. Mamy również szereg zobowiązań własnych, które stanowią wyraz naszych ambicji oraz odpowiedź na zmiany na rynku, trendy w rozwoju i oczekiwania konsumentów.
By w pełni zaangażować partnerów biznesowych w realizację naszej misji budowania odpowiedzialnego i etycznego łańcucha dostaw wdrożyliśmy Kodeks Postępowania dla Partnerów Biznesowych oraz Politykę Praw Człowieka dla Partnerów Biznesowych. Wierzymy, że dzięki współpracy opartej na tych dokumentach, stałym dialogu i wymianie doświadczeń z naszymi dostawcami możemy wspólnie tworzyć wartość, budując odpowiedzialny biznes.
Nasze cele i ambicje
100% partnerów biznesowych zapoznanych z Kodeksem Postępowania
Naszą ambicja w tym obszarze jest zaangażowanie wszystkich naszych Partnerów Biznesowych w postępowanie zgodne z Kodeksem Postępowania dla Partnerów Biznesowych oraz wspólna realizacja celów zawartych w naszych politykach.
Nasze działania
Niezależne audyty etyczne wzmacniają nasze relacje biznesowe
W Żabce zależy nam na monitorowaniu łańcucha dostaw oraz ocenie ryzyka związanego ze równoważonym rozwojem i wydajnością dostawców. Szczególnie pomocne w tym zakresie są niezależne audyty etyczne, którym mogą poddać się nasi dostawcy.
Na rynku funkcjonuje wiele firm, przeprowadzających kompleksowe audyty, zatrudniających wykwalifikowanych audytorów m.in. SGS, Bureau Veritas, Intertek, TÜV Rheinland. Są to niezależne organizacje, a Żabka w żaden sposób nie ingeruje w proces przeprowadzania audytu, zarówno w toku wyboru audytora, jak i podczas pisania raportu z audytu. Obecnie wiodącymi na światowych rynkach standardami audytów etycznych są np. SMETA (SEDEX Members Ethical Trade Audit), amfori BSCI, czy Ecovadis. Każdy standard posiada nieco inną metodologię, natomiast opierają się zawsze na tych samych filarach: etyka biznesu, prawa człowieka oraz ochrona środowiska.
Dlaczego preferujemy SMETA?
SMETA to jeden z wiodących światowych standardów etycznych audytów socjalnych. W Żabce, kierując się odpowiedzialnością w naszej codziennej działalności podchodzimy do tematyki zrównoważonego łańcucha dostaw z należytą starannością i opieramy się na sprawdzonych i rzetelnych narzędziach, jakim są audyty w standardzie SMETA.
Audyt SMETA określa jednolity format raportowania, co zapewnia, że informacje są znaczące i porównywalne. Raport z audytu jest publikowany w bazie danych SEDEX, co zwiększa przejrzystość i wspiera zarządzanie dostawcami oraz ograniczanie ryzyka. Audyt według standardu SMETA jest w ofercie większości niezależnych firm audytorskich na rynku, co zapewnia jego dostępność dla naszych partnerów biznesowych.
Audyt pomaga wzmacniać współpracę
W Żabce, w myśl strategii odpowiedzialności, stawiamy na partnerską współpracę z naszymi dostawcami, dlatego wyniki audytu nie stanowią o zakończeniu współpracy z partnerem. Wykryte niezgodności wskazują na obszar, nad którym dostawca powinien pracować w celu osiągnięcia zgodności z wytycznymi. Żabka może zapewnić partnerowi wsparcie merytoryczne w celu naprawy niezgodności w myśl idei współpracy i dialogu.
Dlaczego nam na tym zależy?
• Z należytą starannością dbamy o przestrzeganie praw człowieka w łańcuchu dostaw.
• Możemy lepiej zapobiegać potencjalnym ryzykom w łańcuchu dostaw, a także wykrywać je na wczesnym etapie.
Dlaczego warto z perspektywy naszych dostawców?
• Dostawcy zwiększają swoją konkurencyjność na rynku – prowadzenie etycznego biznesu i regularne sprawdzanie płynności zasad z zakresu m.in. warunków pracy i praw człowieka zapewnia zaufanie świadomych kontrahentów. Wyniki audytu dostawca może komunikować wszystkim swoim partnerom biznesowym oraz umieścić je na swojej stronie internetowej, co stanowić będzie wizytówkę dbałości o etyczne prowadzenie biznesu.
• Regularne kontrole w zakresie prowadzenia etycznego biznesu pozwolą dostawcy wykrywać i mitygować niezgodności, czyli ryzyka, które mogą nieść ze sobą koszty finansowe i reputacyjne.
Czym jest baza danych SEDEX?
Baza danych SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange) to globalna platforma wymiany informacji na temat etycznie zrównoważonej produkcji w łańcuchu dostaw. Umożliwia ona członkom wspieranie zarządzania dostawcami i zmniejszanie ryzyka poprzez wymianę informacji. Platforma ułatwia budowanie etycznie odpowiedzialnych praktyk biznesowych.
Dlaczego warto korzystać z bazy SEDEX
• Przejrzystość i wiarygodność
SEDEX umożliwia firmom demonstrowanie zgodności z wysokimi standardami w zakresie warunków pracy i praw człowieka. Informacje są przejrzyste i dostępne dla potencjalnych partnerów.
• Zarządzanie ryzykiem
Dzięki wymianie informacji w uznanej na całym świecie bazie danych, firmy mogą lepiej zarządzać ryzykiem związanym z łańcuchem dostaw.
• Odpowiedzialne praktyki biznesowe
SEDEX promuje odpowiedzialne praktyki biznesowe w całym łańcuchu wartości, co może przyczynić się do poprawy wizerunku firmy.
Czym jest dla nas zrównoważony łańcuch wartości?
Nasze polityki
Dokumenty, stanowiące podstawę w realizacji naszej misji budowania odpowiedzialnego i etycznego łańcucha dostaw.
Polityki, będące wyrazem naszych ambicji, stanowiące odpowiedź na zmiany na rynku, trendy w rozwoju i oczekiwania konsumentów, które chcemy realizować wraz z naszymi partnerami biznesowymi.
Polityki Zrównoważonego Pozyskiwania Surowców, Dóbr i Usług
Polityka Bioróżnorodności (PDF)
Polityka Cyrkularności dla Plastiku (PDF)
Polityka Dekarbonizacji (PDF)
Polityka Dobrostanu Zwierząt (PDF)
Polityka Ekoprojektowania (PDF)
Polityka Odpowiedzialnego Pozyskiwania Minerałów – Minerałów Konfliktu i Kobaltu (PDF)
Polityka Przeciwdziałania Marnowaniu Żywności (PDF)
Polityka Transportowa (PDF)
Polityka Wodna (PDF)
Polityka Zarządzania Odpadami (PDF)
Polityka Zrównoważonego Oleju Palmowego (PDF)
Polityka Zrównoważonego Pozyskania Surowców Roślinnych oraz Zrównoważonego Połowu Ryb i Owoców Morza (PDF)
Nasze postępy
Nieustannie współpracujemy z naszymi partnerami biznesowymi by zapewnić zgodność z Kodeksem Postępowania jak największej ich liczbie. Zapewniamy im wsparcie merytoryczne zarówno przed rozpoczęciem współpracy, w trakcie podpisywania umów, jak i w dążeniu do zgodności.
Co jeszcze możemy wspólnie ulepszyć
Raport Odpowiedzialności 2023